Fogalomhatározó: font = betűkészlet
Minden betűtípusnak “személyisége” van
Van, amelyik elegáns és kimért, mint egy régivágású ügyvéd. Más harsány és laza, mintha épp most jött volna haza egy egyhetes zenei fesztiválról. És ott vannak azok a betűk is, amik úgy néznek ki, mintha a 2000-es évek WordArtjaiban ragadtak volna – és amelyek egyébként bizonyos szektorokban a reneszánszukat élik…
A lényeg, hogy minden betű mesél valamit a vállalkozásodról, a weboldaladról, a kreatívjaidról az Instagramon.
Ebben a cikkben olyan fontgyűjtő oldalakat szedtem össze, amik segíthetnek neked is megtalálni a vállalkozásodhoz illő betűtípust – akkor is, ha nem vagy designer, és nem akarsz napokat görgetni a Google Fonts végtelen listájában.
Személyiségskála a betűtípusoknak? Naná!
Az egyik kedvenc ilyen oldalam a FontBrief, ami finoman szólva sem az olcsóságáról ismert, viszont ha nem leszel itt törzsvásárló, akkor is remek inspirációs forrásod lehet, ha meghatározott tulajdonságokkal rendelkező betűtípusokat keresel.
Összesen 8 előre meghatározott skálán tudod beállítani, hogy a betűtípus, amit keresel “ilyenebb vagy olyanabb” tulajdonságokkal rendelkezzen. Ebben a példában, amit a képernyőképen látsz, kimondottan klasszikus, kifejező, elegáns betűtípust kerestem. Minél több mezőt jelöltem ki, annál pontosabb találatokat kaptam.

Kifejezetten ajánlom ezt az oldalt akkor is, ha még zöldfülűnek tartod magad a betűvadászatban, vagy most még el sem tudod képzelni, hogyan nézhet ki az a betűtípus, amire a designerek egyébként azt mondják, hogy “luxus” vagy a “barátságos” hatású.
Szóval, miután megadtad a keresési szempontjaidat, a jobb oldali panelen ott lesz az összes, megadott típusú font. A szimpatikus betűtípusra kattintva megtalálod a tervezőt, akinek az oldaláról beszerezhető a kiszemelt font, illetve az oldal alján ott lesz az adott betűtípusra jellemző “személyiségi skála” is.

Szia, Uram! Ingyenes font érdekel?
Találtál valamit a FontBrief oldalán, ami megtetszett, de nem engedheted meg magadnak, hogy ennyit fizess egy betűtípusért? Ne keseredj el, máris mutatok két alternatívát!
A Google Fonts is felismerte, hogy jó volna egy hasonló személyiség-briefet beépíteni a keresőjükbe. So-so, hogy ez mennyiben valósult meg, de ténylegesen könnyebb már laikusként a betűtípusok között keresni, mióta a többi között az “érzés” és a “megjelenés” szempontú keresést beemelték. A bibi csak annyi a Google-féle szűrővel, hogy a Feeling és az Appearance kategóriákban mindössze egy-egy tulajdonságot tudsz kijelölni, szóval egy kicsit jobban meg kell válogatnod a keresési szempontjaidat.

Cserébe viszont az itt található óriási fontkészlet valamennyi betűtípusát szabadon letöltheted. A Google Fonts egy nyílt forráskódú betűtípus-könyvtár, amelynek célja, hogy bárki számára hozzáférhetővé tegye a betűtípusokat, bármilyen projekthez.
Ígértem még egy alternatívát a FontBrief után, ami pedig nem más, mint a WhatFontIs.com . Itt ingyenes fontkészleteket találsz personal (tehát csak saját) vagy commercial (kereskedelmi célú, azaz az így készült üzleti célú kreatívjaidat publikálhatod) felhasználással.
A titka ennek az oldalnak, hogy segít(het) megtalálni a költségesnek ítélt betűtípusok ingyenes “rokonát”. Kipróbáltam és meglepően jól működik, de azt tudnod kell, hogy nem minden fizetős betűtípust ismer (fel), vagyis nem találsz bármire alternatívát.
Ha az is érdekel, hogy melyek az 5 legnépszerűbb betűtípus 2025-ben, ami kiállja a magyar ékezetes próbát, akkor böngéssz ebben a cikkben!
Kreatív vállalkozónak tartod magad, aki szeretné a saját weboldalát menedzselni? Tervezd meg a saját honlapjaidat!