A WordPress egyik előnye a sok közül, hogy számtalan weboldal építő bővítményt kínál kezdő felhasználóktól a haladókig, vagyis több órád rámehet, amire megtalálod a számodra (illetve a vállalkozásod számára) a legmegfelelőbbet. Ha kerested már a tökéletes WordPress weboldal készítő bővítményt, akkor tudod, miről beszélek.

Mindenkinek azt szoktam javasolni (a szempontokról a cikk végén még lesz szó), hogy azt mérlegeljék: melyek azok a funkciók, amelyek a látogatók joggal “számon kérhetnek” rajtuk. Egyszerű példa: ha letölthető termékeket akarsz értékesíteni, tedd pár kattintásból elérhetővé a rendelést és a fizetést. Ne egy űrlapon kelljen felvenniük veled a kapcsolatot, hogy e-mailben beszerezzék az e-bookodat, mert erre az emberek 99%-a nem lesz hajlandó.

Ebben a cikkben megpróbálkoztam a lehetetlennel 😅, hogy kihámozzam a marketing ígéretekből az itthon leggyakrabban használt WordPress weboldal készítő bővítmények előnyeit és hátrányait. Kitérni minden részletre így sem tudtam, ezért a bővítmények honlapjait rálinkeltem a neveikre, ahol részletesen utána tudtok nézni a funkciólistáknak.

Elementor – WordPress weboldal készítő bővítmény

Nincs olyan weboldalkészítő (akár szakember, akár önmagát menedzselő vállalkozó), aki ne hallott volna az Elementorról. Webdesigner pályafutásom elején én is használtam, mert gyorsan lehet felhúzni vele honlapokat – akár a nulláról. Marketinges szakemberek kifejezetten kedvelik. Kisebb honlapokhoz, landing oldalakhoz abszolút elég lehet az ingyenes verziója, de igazán a Pro funkciókkal nyílik ki előtted a webes világ.

Előnyök:

  • van ingyenes verziója
  • végtelen mennyiségű tutorial anyag érhető el YouTube-on, ha elakadnál
  • a kezelőpanel 90%-ban magyar nyelvű (verziófrissítéseknél várni kell a fordításokra)
  • AI-támogatás a tartalomkészítésben (ezt érdemes angol nyelven használni)

Hátrányok:

  • szinte biztos, hogy nem lesznek elegendőek az alapfunkciók, ezért elő kell fizetned a Pro-ra
  • még mindig nem tud tiszta kódot generálni (bár sokat fejlődött az utóbbi években), ami lassíthatja a weboldalt

Divi – WordPress weboldal készítő bővítmény

Az Elegant Themes fejlesztése, a Divi, az egyik legrégebbi WordPress oldalépítő, és népszerűségét tekintve fej-fej mellett áll az Elementorral. Olykor az egyik, aztán a másik oldalépítő felé dől a mérleg nyelve, de hazai piacon az ár-érték arány szokta eldönteni a kettejük közötti meccset.

Előnyök:

  • óriási mennyiségben (több mint 2600) találsz kész sablonokat, amelyeket neked már csak testre kell szabnod
  • végtelen mennyiségű tutorial anyag érhető el YouTube-on, ha elakadnál
  • AI-támogatás a tartalomkészítésben (ezt érdemes angol nyelven használni)

Hátrányok:

  • nincs ingyenes verziója, és az AI-támogatás is csak kiegészítőként érhető el
  • még mindig nem tud tiszta kódot generálni (bár sokat fejlődött az utóbbi években), ami lassíthatja a weboldalt

Oxygen Builder – WordPress weboldal készítő bővítmény

Az Oxygen Builder üdítő változatosságot hozott a WordPress oldalépítők világába, mert szakított a megszokott drag-n-drop (fogd és vidd) szerkesztéssel, és amolyan átmenetet képez a fejlesztői és a vizuális weboldalkészítés között. Mind közül talán ezt a legnehezebb megtanulni – természetesen nem lehetetlen, különben nem szerepelhetne a listán -, cserébe viszont villámgyors honlapot kapsz.

Előnyök:

  • az oldalépítők közül ez kínálja a legtisztább kódot, ami javítja a weboldal betöltési sebességét
  • a beállított WordPress theme-t (sablon) letiltja az oldalon és kizárólag saját theme-t használ. Vagyis a sablonfrissítések nem írják felül a korábbi szerkesztéseidet.
  • az Oxygen Classic gond nélkül kombinálható más oldalépítőkkel (pl. Elementor).

Hátrányok:

  • nincs ingyenes verziója
  • a működését nehezebb átlátni és megtanulni, mint at Elementort vagy a Divit
  • magyar felhasználóknak kevés tartalom készül, ezért tutorial anyagokat szinte csak angol nyelven találsz

SeedProd – WordPress weboldal készítő bővítmény

Kényelmes használni, gyorsan megtanulható és szuper funkciók érhetőek el benne, ha hajlandó vagy egy borsosabb összeget áldozni rá. Ennek ellenére én azt mondom, érdemes kipróbálni az ingyenes verzióját, mert nagyon hasonlóan kell használni, mint az Elementort, de a végeredmény egy sokkal gyorsabb weboldal lesz.

Előnyök:

  • van ingyenes verziója (de csak egyoldalas webhelyekre, pl. landing oldal, tudod használni)
  • vizuális oldalépítő létére gyors oldalbetöltést garantál
  • (csomagtól függően) sok-sok integrációt és személyre szabott webhelyélményt kínál (pl. e-mail marketing bekötés és dinamikusan megjelenő szövegek). A magasabb összegű csomagokban hozzáférést kapsz 2 millió webre optimalizált stock fotóhoz.

Hátrányok:

  • az ingyenes verzióban nagyon korlátozott a sablonok mennyisége és minősége
  • nagyon alaposan át kell nézni a csomagajánlatokat, mert pl. webshopot csak a legdrágább konstrukcióval tudsz készíteni

Beaver Builder – WordPress weboldal készítő bővítmény

A sablonkönyvtára bőséges, ugyanakkor az előre elkészített oldalakba nem túl sok kreativitást raktak. Viszont szintén nagyon könnyű beletanulni a használatába.

Előnyök:

  • több mint 170 előre elkészített sablont használhatsz fel és szerkeszthetsz át
  • aktív felhasználói közössége van (vannak webdesigner szakemberek, akik kifejezetten erre specializálták magukat), így van hol kérdezned, ha elakadnál
  • már a legolcsóbb csomagban is benne van a webshop kiegészítő

Hátrányok:

  • nincs ingyenes verziója
  • figyelmesen át kell olvasni a csomagok kínálatát, mert nem minden funkció érhető el. Pl. ha online kurzusokat szeretnél indítani, azt csak a legmagasabb előfizetéssel tudod megtenni.

Breakdance – WordPress weboldal készítő bővítmény

A magyar közönséget kevésbé tudta megnyerni magának, mint fentebb említett társai, pedig a sablonkínálata nagyon modern, igényesen összerakott weboldalmintákból áll.

Előnyök:

  • van ingyenes verziója, amiben webshop támogatás és pop-up építő is van
  • modern sablonkönyvtára van, amivel tényleg kiemelkedik az oldalépítők közül
  • a weboldalak gyorsan betöltődnek

Hátrányok:

  • nem annyira egyértelmű a használata, mint pl. az Elementoré. Több időt kell adnod magadnak, hogy kiismerd.
  • itthon nem tudott nagy felhasználói bázist meghódítani, ezért ha elakadnál, kénytelen vagy angol nyelven kutakodni a neten

Hogyan válaszd ki a számodra megfelelő WordPress weboldal készítő bővítményt?

Ahogyan a bevezetőben már említettem: nagyon könnyű elveszni a WordPress weboldal készítő bővítmények óriási kínálatában, mert egyiknek az ára, másnak a funkciólistája az, ami zavarba ejthet. Elmondom, hogy melyek azok a szempontok, amiket szerintem érdemes mérlegelned, mielőtt elköteleződnél bármelyik weboldalkészítő bővítmény mellett – és amit a hozzám forduló vállalkozóknak is ajánlani szoktam.

“Mi az, amire most biztosan szükségem van az induláshoz?”

Nem feltétlenül kell AI tartalomkészítő, sem 2 millió stockfotó ahhoz, hogy elindítsd az első webshopodat, de amire biztosan szükséged lesz, az egy stabil e-kereskedelmi bővítmény (pl. WooCommerce), lehetőleg online fizetési átjáróval.

Felesleges a webshop támogatás, ha kizárólag személyesen igénybe vehető szolgáltatásaidnak akarsz honlapot építeni, viszont legyen online időpontfoglaló vagy valamilyen űrlap, amelyen keresztül fel tudják venni veled az ügyfelek a kapcsolatot.

Arra akarok kilyukadni, hogy nem kell rögtön “toronyóra lánccal”, amikor az első weboldaladat tervezgeted. Ésszerűen válassz a listáról aszerint, hogy mi az, amire biztosan szükséged van a stabil működésedhez és a potenciális ügyfeleid megnyeréséhez.

“Hogyan kell használni?”

Úgy értem, hogy mennyire alapos dokumentációval rendelkezik a választott WordPress weboldal készítő bővítmény. Ez egyrészt vonatkozik a plugin honlapján elérhető, hivatalos anyagra, másrészt a neten fellelhető egyéb segédletekre (felhasználók által feltöltött videókra, blogcikkekre, stb.)

Személyes tapasztalatom az, hogy a legjobb tanulási módszer a próbálkozás. Vagyis érdemes kipróbálnod néhány oldalépítő ingyenes verzióját (akkor is, ha csak 7 napos), mert így derül ki, hogy melyik az, amelyik abszolút a kezedre áll. Igazából, ha elboldogulsz egy SeedProd-dal, az Elementor sem jelenthet gondot. A vizuális oldalépítők ugyanis többségében ugyanazokkal a funkciójelölésekkel dolgoznak, hogy ezzel is megkönnyítsék a nem designer felhasználók munkáját.

“Mennyire lesz megbízható?”

Két dolgot érdemes figyelni, amikor erre a kérdésre keresed a választ. Az egyik, hogy mennyi felhasználó töltötte le és használja aktívan az oldalépítő bővítményt. A másik pedig, hogy milyen gyakran jönnek ki rá frissítések és milyen visszajelzések érkeznek a felhasználóktól a verzióváltások után. Ezeknek mind utána tudsz nézni a WordPress saját könyvtárában.

Ezeket olvastad már?

  • A “holnapra weboldal” megoldásokból nem lehet eredményes webes jelenlétet építeni. Hiába veszel készen egy csinos szerkeszthető sablont, vagy telepítesz egy trendi website buildert, mert ezek a kész megoldások nem fogják figyelembe venni a te vállalkozásod igényeit. Sem az üzleti céljaidat, sem pedig a vevőid, ügyfeleid elvárásait. Erről itt írtam részletesebben.
  • Stratégia nélkül is lehet weboldalt készíteni, csak nem éri meg. Igazából azok a kisvállalkozók, aki terv nélkül ugranak neki a honlapszerkesztésnek, már azelőtt kudarcra ítélik az online megjelenésüket, hogy publikálták volna a weboldalukat. Hogy te ne ess bele ebbe a hibába, tanulj meg weboldal stratégiát készíteni!
  • Mennyibe kerül egy weboldal, ha egyedül vágnál bele a honlapkészítésbe? Hogyan csinálj weboldalt, ha nem vagy webdesigner?