Ha egy ideje már érlelgeted magadban a gondolatot, hogy a vállalkozásodat felköltöztesd a netre, akkor már biztosan feltetted magadnak azt a kérdést: „Na jó, de hogyan lesz weboldalam?” Szinte látom magam előtt, ahogyan eleinte lelkesen, majd az információktól túltelítődve csalódottan kutatod, melyik lenne az ideális platform egy elsőweboldalas vállalkozónak.
Az egyik platform ingyen van, de keveset tud. A másik havidíjas és még nem vagy benne biztos, hogy ki tudod-e termelni az árát. Röpködnek az infók, mindenki mást ajánl.
Ebben a cikkben elmondom, miért szoktam a WordPress-t javasolni azoknak, akik még csak most kezdenek el barátkozni az önálló weboldalkészítés gondolatával. Na, nem azért ajánlom éppen a WordPress-t, mert ez az egyetlen jó választás, hanem mert – szerintem – ez az a rendszer, ami elől egy kezdő vállalkozó sem futamodik meg. Rugalmas, mert számtalan pluginnal (azaz: funkciós bővítménnyel, mint pl. automata számlázás, online fizetés, időpontfoglalás, stb.) bővíthető. Kézre áll, mert a 99%-ban magyar nyelvű felhasználói felületet hamar meg lehet tanulni. És költséghatékony, mert maga a WordPress egy ingyenes tartalomkezelő rendszer.
Nem kell programozónak lenned és nem kell designer tapasztalat sem, hogy felhúzd az első honlapodat. Némi általános számítógépes ismeret és szépérzék persze szükséges, de ami a legfontosabb: nyitottság az újdonságokra, a tanulásra.
Szóval ha azon gondolkodsz, hogy „mivel lenne érdemes elindulni?”, akkor olvass tovább – ebben a cikkben végigvezetlek a WordPress előnyein, és megmutatom, miért lehet ez az egyik legjobb társad az első vállalkozói honlapodnál.
A WordPress-t egyszerű telepíteni és az admin is gyorsan megtanulható
Ma már a legtöbb domain- és tárhelyszolgáltató csomagjában megtalálod az 1-2 gombnyomással telepíthető WordPress-t, illetve vannak olyan szolgáltatók is, akik kifejezetten WordPress-rendszerekre optimalizát tárhelyeket kínálnak az ügyfeleiknek. Utóbbiak már eleve úgy vannak összerakva, hogy startra kész WP-oldalt kapsz, ahová belépés után neked már csak a szerkesztéssel kell foglalkoznod. (A domain és a tárhely szerepéről ebben a cikkben írtam részletesebben.)
Lényegében nem kell mást tenned, mint kitalálni egy felhasználónevet, a hozzá tartozó jelszót, elvégezni néhány alap technikai beállítást (amelyekről egészen biztosan találsz videós vagy legalább szöveges útmutatást a tárhelyszolgáltatódnál) és kezdheted is a weboldalépítést.
Nem kell rá sokat költened
A WordPress egyik legnagyobb előnye a CMS rendszerek (ez tartalomkezelő rendszert jelent, vagyis képek, szöveges tartalmak, más fájlok feltöltésére alkalmas admin rendszer) között, hogy teljesen ingyenes. Magáért a WordPress rendszer használatáért tehát nem kell fizetned sem havi-, sem éves díjat, viszont vannak olyan sablonok vagy weboldalépítők (ezek felelnek a honlapod kinézetéért), és funkcióbővítmények, amelyek pénzbe kerülhetnek.
A teljesség kedvéért hozzá kell tennem azt is, hogy a WordPressnek óriási felhasználói bázisa van (többek között fejlesztők is), akik ingyenes sablonokat és bővítményeket készítenek. Ezek általában kompromisszumos eszközök, de a kisebb honlapok igényeit gond nélkül kiszolgálják.
A WordPress weboldalt nem bérled valakitől, az a te tulajdonod
Egy WordPress weboldal teljes tulajdonjoga és irányítása a te kezedben van. Ez nem egy bérelt platform, hanem saját domain név alatt, saját megváltott tárhelyen működő honlap. Tehát ha alaposan megválasztottad a hosting (vagyis a domaint és tárhelyet biztosító) szolgáltatódat, tulajdonképpen bárhogyan skálázhatod, szerkesztheted, alakíthatod, fejlesztheted a site-ot.
Sőt, annak sincs akadálya, hogy idővel más szolgáltatóhoz vidd át a honlapodat. A WordPress weboldalakat szabadon lehet költöztetni.
Magyar nyelvű admin felület
Tudom, hogy sokan elbizonytalanodnak, ha idegen nyelvű felhasználói felületet kell kezelniük, ezért a WordPress-t azért is választják sokan, mert 99%-ban magyar az adminja. Bizonyos funkcióbővítményeknél előfordul, hogy angol beállításokkal találkozik az ember.
Az adminban programozás nélkül testreszabhatod a weboldalad, amire szintén számtalan lehetőséget biztosít a WordPress. Azok, akik inkább vizuális típusoknak tartják magukat, a drag-and-drop (élő, fogd és vidd szerkesztő) oldalkészítőt részesítik előnyben, mint a Divi, Elementor, MotoPress, SeedProd stb.
Másokat is bevonhatsz a munkába – szerkesztők, WordPress asszisztensek
Ahogyan a vállalkozásod növekszik (mert bizony növekedni fog), más szakemberek segítségére is szükséged lesz. A WorPress-ben néhány kattintással új felhasználói jogosultságokat nyithatsz, vagyis az oldaladnak lehet több adminja, esetleg szerzői jogosultsággal rendelkező bloggere, vagy “bolt kezelője”, ha a webshopodhoz szeretnél asszisztenst felvenni.
Minden szerepkörhöz más-más szintű jogosultság jár. Míg az admin mindenre rálát és belenyúlhat, addig a bolt kezelő csak a termékeid szerkesztéséhez és a rendelések nyomon követéséhez fér hozzá.
Sablon és bővítmény könyvtár – ezt szeretik igazán a WordPress-ben a kezdő vállalkozók
Számos ingyenes és prémium WordPress bővítmény, illetve sablon áll a kezdő vállalkozók rendelkezésére. Itt a határ a csillagos ég – és a józan ész. Akár landing oldalt, sales oldalt, egy kis “bemutatkozó” honlapot vagy webáruházat akarsz indítani – mindegyikre több tucatnyi előre legyártott forrást találsz. Gyakorlatilag bármilyen típusú weboldalt létrehozhatsz. (Amikor ezt a cikket írom – 2025.07.03. több mint 13 ezer ún. WordPress theme érhető el a könyvtárban.)
Ha pedig a fentebb említett drag-and-drop weboldalépítők egyikét választod, még több ready-made sablon között válogathatsz. Sőt, akár a saját elképzeléseid szerint, ún. üres vászonra is megtervezheted a honlapodat. Gondolj erre úgy, mint a Canva funkcióira. A programban kétféleképpen tudsz kreatív anyagokat készíteni: kiválasztasz és átszerkesztesz egy meglévő sablont, vagy teljesen szűz lapon összekattintasz magadnak egyet.
Akár te magad is karbantarthatod
A weboldal működőképességének fenntartásához elengedhetetlen az ütemezett karbantartás. Ez minden honlapra igaz, de a WordPress rendszerekben készült webhelyekre különösen!
Mint fentebb már írtam róla, ez a tartalomkezelő rendszer ingyenes, ám egyúttal ún. nyílt forráskódú is, ami azt jelenti, hogy a forráskódja szabadon elérhető és módosítható, így a felhasználók szabadon alakíthatják és bővíthetik. Ezért áll rendelkezésre az a sok előre gyártott sablon és bővítmény, ami persze jó.
Ami viszont rossz, hogy a szabad hozzáférés az elhanyagolt, elavult honlapokra nézve igencsak veszélyes lehet, hiszen a karbantartás hiánya sebezhetővé, feltörhetővé teheti a WordPress rendszerben futó honlapokat. Na, persze nem kell megijedni. A legtöbb feltörés az évek óta gondozatlan honlapoknál, a gyenge tárhelyszolgáltató, és az alapvető biztonsági beállítások elmulasztása miatt van.
Alapszabály, hogy a WordPress-ben mindig frissen tartjuk a funkcióbővítményeket, a sablonokat, és a biztonság kedvéért telepítünk valamilyen extra biztonsági bővítményt is. Ilyen pl. a Sucuri, a Wordfence, vagy az All-In-One WP Security & Firewall.
A WordPress-nek itthon is kiterjedt közössége van
A WordPress Magyarországon is igen népszerű, ezért biztosan nem kell órákig vadásznod a segítséget, ha valamilyen beállításban elakadnál, vagy más kérdésed lenne. Segítőkész Facebook-csoportokban, vagy a Redditen fejlesztőkkel és hétköznapi felhasználókkal egyaránt kapcsolatba tudsz lépni, vagy egyszerűen csak követheted őket, ha kíváncsi vagy a tapasztalataikra, tanácsaikra.
Javaslom, hogy – akár csak kíváncsiságból – lépj be ilyen csoportokba, keress fórumokat, mert kezdő vállalkozóként nagyon hasznos tippeket olvashatsz. Ilyen csoport Facebookon a Segítőkész WordPress-esek
Kreatív vállalkozónak tartod magad, aki szeretné a saját weboldalát menedzselni? Tervezd meg a saját honlapjaidat!